Kredyt konsolidacyjny – comwarto wiedzieć?

Wśród wszystkich produktów finansowych, oferowanych na rynku, kredyt konsolidacyjny cieszy się stale rosnącą popularnością. Co kryje się pod tym pojęciem i co powinieneś wiedzieć na temat tzw. konsolidacji? Służymy poradą.

Warto zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny znacząco różni się od kredytu refinansowanego, z którym często jest błędnie utożsamiany. W tym przypadku, mówimy o produkcie, którego celem jest spłata wszystkich zobowiązań kredytowych. Ma to służyć redukcji kosztów obsługi, czyli – zmniejszeniu wysokości rat, spłacanych każdego miesiąca.

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć?

W przypadku, gdy kredytobiorca spłaca kilka zobowiązań, praktycznie zawsze istnieje możliwość i skonsolidowania. Wyjątkiem są sytuacje, w których zdolność kredytowa danej osoby, która wnioskuje o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, uległa w tym czasie zmianie. Do takich sytuacji można zaliczyć np. utratę pracy.

Kredyt konsolidacyjny może znacząco zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat, jednak nie jest to jedyna zaleta tego produktu. Bardzo ważne jest też odblokowanie zabezpieczeń bankowych, które stanowiły zastaw dla zaciągniętych zobowiązań. Warto jednak zaznaczyć, że konsolidując posiadane kredyty, w praktyce wydłużamy okres spłaty.