Kredyt mieszkaniowy – jak obliczyć oprocentowanie?

Dla wielu Polaków, jedyną szansą na zakup własnego mieszkania jest pozytywna decyzja kredytowa, wydana przez bank. Zanim jednak podpiszemy stosowną umowę, warto zapoznać się z większą ilością ofert. W praktyce okazuje się bowiem, że kredyt kredytowi nierówny, zwłaszcza w ujęciu kosztowym.

Najważniejszym parametrem kredytu, który w pierwszej kolejności powinien interesować kredytobiorcę, jest oprocentowanie to właśnie tutaj ujęta jest kwota odsetek, którą będziemy musieli zapłacić bankowi. Jak prawidłowo obliczyć oprocentowanie kredytu mieszkaniowego?

Oprocentowanie kredytu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Parametr ten zawsze jest podawany w ujęciu rocznym, bez względu na rodzaj kredytu czy pożyczki. Oznacza to, że bank nalicza wysokość odsetek proporcjonalnie do wysokości kwoty kapitału, jaki pozostał do spłaty. Roczna stopa procentowa jest proporcjonalna do liczby dni w danym miesiącu. W praktyce oznacza to, że miesiące, które mają 31 dni, będą droższe od 28- czy 30-dniowych.

Warto jednak nadmienić, że kredyt może być spłacany w ratach równych lub malejących. W pierwszym przypadku, miesięczna kwota raty jest stała. W drugim – odsetki są naliczane od kwoty kapitału, spłacanego każdego miesiąca