Kredyt walutowy? Ryzyko jest spore

Każdy Polak wnioskujący o przyznanie kredytu, staje przed niełatwym wyborem – zaciągnąć zobowiązanie w walucie obcej, czy krajowej? Różnice w wysokości miesięcznej raty mogą być wyraźnie odczuwalne, zwłaszcza gdy interesuje nas duża kwota. Warto jednak uwzględnić wszystkie czynniki ryzyka, które się z tym wiążą.

Wśród najpopularniejszych walut, w których często zaciągane są zobowiązania kredytowe, warto wymienić euro i frank szwajcarski. Towarzyszą im stosunkowo niskie stopy procentowe, co znacząco wpływa na wysokość rat. W przypadku kredytów opiewających na duże kwoty, różnica može sięgnąć nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. Rozwiązanie idealne? Cóż, niekoniecznie.

Ryzyko jest znaczne

Potencjalni kredytobiorcy, zainteresowani produktami walutowymi, przede wszystkim powinni brać pod uwagę wahania kursu wymiany. Jeżeli złotówka osłabi się względem waluty, w jakiej zamierzamy zaciągnąć zobowiązanie, zarówno rata kredytu, jak i całkowita kwota do spłaty, wzrośnie. Jeżeli jednak pozycja złotówki umocni się na światowych rynkach finansowych, kredyt będzie kosztował nas jeszcze mniej, niz. początkowo zakładaliśmy. Warto zatem rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, opierając się o szczegółową analizę sytuacji ekonomicznej i gospodarcaej.