Z czego wynika popularność pożyczek?

W ostatnich latach, na rynku finansowym można zaobserwować znaczący wzrost popularności pożyczek. Choć produkt ten z całą pewnością nie zastąpi kredytu, to coraz więcej Polaków decyduje się na zaciągnięcie właśnie takiej formy zobowiązania finansowego. Z czego wynika tak duża popularność? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Na wstępie warto zaznaczyć, że kredyt i pożyczka to dwa odrębne produkty, które nie powinny być ze sobą utożsamiane. Oczywiście, istnieją pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest ustawa o kredycie konsumenckim, która reguluje zasady przyznawania kredytów i pożyczek do kwoty nie większej niż 255. 550zł. Na jej mocy, kredytodawcy i pożyczkodawcy muszą informować swoich klientów o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

Przejdźmy jednak do samego zagadnienia popularności pożyczek.

Pożyczka to większa szansa na uzyskanie środków finansowych

Warto wiedzieć, że zasady przyznawania pożyczek są regulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Dla pożyczkobiorcy oznacza to dużo niższe kryteria przyznawalności środków finansowych. Firmy pożyczkowe, aby móc pozostać konkurencyjnymi podmiotami, bardzo często akceptują wyższe ryzyko, udzielając pożyczek osobom, które w bankach uzyskałyby decyzję odmowną. Sama procedura jest też znacznie mniej skomplikowana i trwa dużo krócej.