Zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?

Przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu mieszkaniowego, warto dokładnie zastanowić się nad kwotą, o którą zamierzamy wnioskować. W praktyce może się okazać, że nasze plany wybiegają poza możliwości finansowe, które przez bank są ujmowane w pojęciu zdolności kredytowej.

Każdy kredytobiorca powinien sobie uświadomić, że bank nie daje kredytu, a sprzedaje go. Zanim zakupimy interesujący nas produkt, sztab specjalistów oceni, na co tak naprawdę nas stać. Bankowi zależy na tym, żeby comiesięczne raty były regularnie spłacane, a ich wysokość wynika z kwoty, o którą wnioskujemy. Słowem-kluczem, które w największej mierze decyduje o przyznaniu określonej kwoty, jest zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa zawsze oceniana jest indywidualnie

Warto zdać sobie sprawę z tego, że każdy bank stosuje inne kryteria oceny. Nie ma uniwersalnego wzoru, który pozwoli bezbłędnie ocenić zdolności finansowe osoby wnioskującej o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Może się zatem zdarzyć, że nawet jeżeli jeden bank odrzucił wniosek, drugi zaakceptuje go bez problemu. Warto jednak ograniczyć liczbę składanych zapytań. Każda decyzja odmowna jest rejestrowana w bazie BIK, a zbyt duża liczba odrzuconych wniosków, z całą pewnością wpłynie negatywnie na zdolność kredytową.